12. január 2024, Miriam Takáčová

V súkromnom, školskom či pracovnom živote sa nezaobídeme bez vzájomných interakcií s inými ľuďmi. Interakcie zákonite prebiehajú vo forme našej komunikácie voči okoliu. Nezabúdajme na základy vzájomnej úcty a rešpektu, pretože tak, ako sa my správame k nášmu okoliu, tak sa aj okolie bude správať k nám a všetko čo spravíme, sa nám vráti. Jednou zo súčastí ovládania kritického myslenia je aj správne posúdenie situácie, súvislostí a formy vhodnej komunikácie. Neznižujme sa na komunikáciu pod našu úroveň, ani sa nevyvyšujme nad komunikačného partnera. Ostaňme svoji a autentickí ako sa len dá, aj keď často je to veľmi náročné.
- 1. Nedomýšľajme si kontext, ak je niečo nejasné, opýtajme sa, vyjasnime si veci ktorým nerozumieme.
- 2. Dohľadajme si cudzie slová a výrazy ktoré nepoznáme.
- 3. Socializujme sa, veľa sa naučíme aj počúvaním kolegov či priateľov, môžeme riešiť podobnú situáciu, vhodné je podeliť sa o to čo riešime. Môže sa nám dostať pomoci, alebo naopak, my môžeme pomôcť niekomu inému (sharing best practices).
- 4. Nekričme na druhých, ani nenechajme druhých ľudí kričať na nás.
- 5. Nechajme druhého človeka dorozprávať, neskáčme do reči.
- 6. Aktívne počúvajme, venujme pozornosť hovoriacemu.
- 7. Nebuďme vzťahovační.
- 8. Vyjadrime nesúhlas s aktivitou či nápadom diplomaticky, nepovedzme druhej osobe, že je hlúpa, nemožná či niečo horšie.
- 9. Nedajme sa vtiahnuť do protiútoku, zamyslime sa nad tým, čo hovorí druhá strana, právd môže byť viac, prípadne môže byť pravda niekde „uprostred“ a radšej voľme kompromis.
- 10. Nebojme či nehanbime sa poprosiť staršieho alebo skúsenejšieho priateľa či kolegu o radu alebo pomoc.
- 11. Aj keď nič nerobíme, je to určitá forma komunikácie s našim okolím.
- 12. Neodpisujme na správu v hneve, nenechajme sa vtiahnuť do slovnej prestrelky.
- 13. Niekedy nás vhodné argumenty napadajú až po ukončení konverzácie, posúďme, či sa k tomu ešte vieme vrátiť a predísť tak nedorozumeniu. Ak to nie je možné, vieme sa pripraviť na debatu s dotyčným človekom do budúcna.
- 14. Pred pracovnou poradou nezabudnime na prípravu. Čo zvyčajne kolegov / manažment zaujíma? Aké otázky môžeme očakávať? Akými úspechmi sa rád pochválim?
- 15. Veľmi nápomocné pri komunikácii sú vizuálne pomôcky, grafy, tabuľky, videá, súhrn najdôležitejších bodov, mať k dispozícii zdrojové dáta.
- 16. Ak niečo tvrdíme, majme pripravený podklad z ktorého vychádzame, aby to nebolo na základe pocitov.
- 17. Nápad podporme benefitmi, ktoré jeho realizácia prinesie (kvalitatívne, kvantitatívne).
- 18. Vyjadrujme sa jednoducho a stručne, udržiavajme logickú postupnosť a neskáčme z témy na tému.
- 19. Ak máme pred sebou dôležité stretnutie, naučme sa hlavné body naspamäť, prípadne si ich povedzme nahlas, či majú „hlavu a pätu“ a či nie sú príliš komplikované.
- 20. Odpovedajme na otázku, nerozvetvujme.
- 21. Buďme diplomatickí.
- 22. Ak sme v úzkych, posúďme, koľko máme možností.
- 23. Spravili sme všetko čo bolo v našich silách?
- 24. Vieme situáciu ovplyvniť?
- 25. Nerozčuľujme sa nad tým, čo nevieme ovplyvniť.
- 26. Ak nám niečo nevyjde, zhodnoťme si, čo urobíme nabudúce lepšie a pripravme sa na to.
- 27. Eliminujme prejavy nervozity – klopkanie nohou, obhrýzanie nechtov, hryzenie do pery, hranie sa s vlasmi, prsteňmi, náramkom, perom, radšej si píšme poznámky. Zamestnáme ruky a zapísané informácie sa nám môžu niekedy zísť.
- 28. Využívajme pri komunikácii očný kontakt.
- 29. Majme pri sebe pohár vody a priebežne pime, aby sme nemali vyschnuté v hrdle.
- 30. V zamestnaní dávajme pozor pri prezentácii čo kolegovia rozprávajú. Či sa dáta zhodujú s tým, čo majú na obrazovke. Niektoré typy ľudí nedbajú veľmi na dáta a vtedy môžeme postupne odhadnúť aj povahu kolegu. Či je spoľahlivý a to, čo povie platí, a dá sa mu dôverovať, alebo si upravuje čísla a dáta, aby mu to sedelo. Spravme si názor na základe vlastného overenia a zhodnotenia správania kolegu.
- 31. Nemusíme každému hneď dôverovať.
- 32. Nemusíme byť s každým kamarát, nezabúdajme však na vzájomnú úctu a rešpekt.
- 33. Nebuďme pohŕdaví.
- 34. Buďme k druhým ľuďom empatickí, vyjadrime pochopenie.
- 35. Hľadajme, na ktorej strane je pravda a nebojme sa hoci aj negatívneho zhodnotenia aj do vlastných radov, inak sa nebudeme rozvíjať ani interne.
- 36. Ak niečo nevychádza, nerobme rýchle závery, nehľadajme hneď vinníka, hľadajme kde je problém a neriešme dôsledky, ale príčinu.
- 37. Za kompliment poďakujme, zároveň oceňujme druhých ak je za čo.
- 38. Neskĺznime do posudzovania druhých podľa toho ako vyzerajú, ale podľa toho, ako konajú.
- 39. Nemusíme ostávať v nepríjemnej debate, ak na nás niekto kričí alebo nás uráža. Pokiaľ to neprestáva, slušne diskusiu ukončime.
- 40. Snažme sa predchádzať nedorozumeniam, ak na dátach, s ktorými pracujeme vidíme, že sa rysuje nejaký konflikt – časový, finančný... informujeme zainteresovaných proaktívne o situácii, kým bude neskoro.
- 41. Buďme ochotní pomôcť a poradiť.
- 42. Nedomnievajme sa, že nás druhá strana vypočula, overme si to.
Special Guests

Designer Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.